STAROSTWO POWIATOWE
ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki

TELEFONY
centrala: +48 87 5659200
fax:         +48 87 5664718

bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl
  WYSZUKAJ
 
  Sobota, 28.12.2024,
    Nasz Powiat
Historia
Środowisko naturalne
Turystyka
Gospodarka
Kalendarz imprez
   Galeria Zdjęć
Galeria
Galeria wideo
Biuletyn Informacji Publicznej
Cyfrowy Urząd
epuap
Powiatowy Urząd Pracy
Zespół Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie
OW Lipniak
na dobry poczatek biznesu
Związek Powiatów Polskich
Wirtualna prezentacja Starostwa
Serwis Turystyczny Wrota Podlasia
Wrota Podlasia
Suwalska Oganizacja Turystyczna
Stowarzyszenie „Macierzanka”
index firrm w powiecie
   Dowspuda - historia
 

Neogotycki pałac w Dowspudzie był niegdyś perłą architektury i zaliczał się do najpiękniejszych pałaców w Polsce. Dziś wciąż imponujący pięknem i wielkością arkadowy portyk wita wszystkich odwiedzających. Z dawnego pałacu zachowała się wieża narożna zwana Bocianią, a także ryzalit zachodni i mury zachodnie. Można także zwiedzić dwukondygnacyjne piwnice. Do współczesnych czasów zachowały się również związane z tym miejscem legendy o marmurowych żłobach i złotych łańcuchach dla koni czy kilometrowych tunelach wydrążonych pod pałacem, biegnących we wszystkie strony świata.

Majątek w Dowspudzie należał od 1639 roku do Paców, rodu wywierającego znaczny wpływ na życie polityczne i kulturalne Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ostatnim i najwybitniejszym dziedzicem Dowspudy był hrabia Ludwik Michał Pac. Otrzymał ją w 1797 roku, jako część ogromnego spadku po swoim wuju - Józefie Pacu, staroście wilejskim i generale. Warto przybliżyć życiorys Ludwika M. Paca, jego działalność pozostała bowiem nie bez znaczenia dla Suwalszczyzny.

Jako jeden z pierwszych w kraju wybudował dla siebie rezydencję we wchodzącym wówczas w modę stylu neogotyckim. Między 1820 a 1823 rokiem powstał wspaniały pałac, pasujący do wcześniej ukutego przysłowia "Wart Paca pałaca, a pałac Paca". Projekt opracował i rozpoczął prace budowlane architekt włoski Piotr Bosie, ale po pewnym czasie przejął je zasłużony dla polskiej architektury XIX w. Włoch Henryk Marcowi. Poza pałacem Marcowi zaprojektował stajnię neogotycką i klasycystyczny kościół w Raczkach. W kościele tym zachowały się dwie rzeźby protoplastów rodu Paców, wykonane z białego marmuru, domniemane dzieło słynnego Canovy (lub jednego z jego uczniów).

Jedynym zachowanym świadectwem dokumentującym świetność pałacu jest opis z roku 1865 autorstwa Aleksandra Osipowicza z litografią M. Fajansa zamieszczony w "Tygodniku Ilustrowanym". Dzięki najnowszym badaniom J. Kaźmierczaka i K. Mikockiej - Rachubowej można częściowo odtworzyć układ sal i ich wystrój.

Budowla składała się z pięcioosiowego korpusu głównego, ujętego czterema smukłymi wieżyczkami. Fasadę korpusu głównego zdobił ozdobny portyk z umieszczonym w kluczu środkowej arkady herbem Gozdawa. Węższe trójosiowe skrzydła boczne łączyły się z ośmiobocznymi pawilonami, wydłużonymi do osi głównej pałacu.

Na fasadzie pałacu, w ostrołukowych niszach umieszczone były pomniki (autorstwa Carlo Aurelii) na poziomie parteru - czterech królów polskich: Bolesława Chrobrego, Władysława Jagiełły, Jana III Sobieskiego i Stefana Batorego; na wysokości piętra zaś znajdowały się figury ośmiu hetmanów: Konstantego Ostrogskiego, Jerzego Radziwiłła, Jana Tarnowskiego, Jana Zamoyskiego, Stanisława Żółkiewskiego, Karola Chodkiewicza, Stefana Czarnieckiego i Michała Kazimierza Paca.

W Dowspudzie, tak jak we wszystkich pałacach magnackich najbardziej reprezentacyjna była Jadalnia. Położona była we wschodnim trakcie korpusu i miała formy gotyckie. W oknach umieszczone były witraże z portretami Paców. Na ścianach też wisiały portrety przodków.

Galeria Obrazów, w której znajdowały się kolekcje artystyczne - sztukaterie i freski Piccola de Angelisa i Giovanniego Battisty Carellego, obrazy malarzy włoskich i francuskich, wykończona była w stylu klasycyzmu. Galeria znajdowała się w północnej części pałacu a z jej okien rozciągał się widok na park.

W Sali Korynckiej, zdobnej w 24 kolumny i półkolumny utrzymanych w porządku korynckim, znajdowały się liczne marmurowe popiersia i reliefy - kopie dzieł Canovy oraz kominek z cacaryjskiego marmuru. Przeszklone drzwi oddzielały salę od oranżerii. W umieszczonych pod nią dwukondygnacyjnych piwnicach znajdowały się termy (w górnej kondygnacji). Oprócz term, tuż przy Galerii Obrazów, znajdowała się łazienka przyozdobiona grupą rzeźbiarką Wenery i Amora.

Ważną rolę spełniała biblioteka, urządzona w stylu etruskim. Z Eruti (późniejszej Toskanii) bowiem wywodził się ród Paców. Ponadto w rezydencji na parterze mieściły się: Sypialnia Reprezentacyjna, Sala Bilardowa, Zbrojownia, Biblioteka Wojskowa i dominanta całej budowli Kaplica. Umieszczona była w środku korpusu, w ośmiobocznym rzucie, jej wysokość równała się dwóm kondygnacjom i wyniesiona była ponad inne pomieszczenia - wchodziło się do niej po schodach.

Rezydencja została po upadku powstania listopadowego w 1831 roku skonfiskowana wraz z całym majątkiem. Władze carskie przeznaczyły ją na majorat dla rosyjskiego generała Sulimy, zasłużonego w dziele tłumienia powstania. Jednak ten zrzekł się wkrótce donacji. Dzierżawił ją Polak Horaczko, leśnik, który nie wkładał pieniędzy w utrzymanie budowli, a wręcz korzystał z jej destrukcji. W 1887 roku znaczną część cegieł z pałacu sprzedał na budowę koszar suwalskich.

 
    Bieżące Informacje
Aktualności
Przetargi
Konkursy
Komunikaty
    Interesanci
Sprawy urzędowe
Ważne dokumenty
Kontakt
    Organy Powiatu
Rada Powiatu
Zarząd Powiatu
    Współpraca
Współpraca lokalna
Współpraca zagraniczna
Atrakcyjne miejsca inwestycji
Przydatne linki
Organizacje pozarządowe
UE - projekty
    Aktualności z urzędu
Terminy posiedzeń komisji Rady Powiatu
2011-05-24
Informacja o terminach najbliższych posiedzeń komisji Rady Powiatu w Suwałkach.
Zmiana numerów rachunków bankowych
2011-01-04
Informujemy, iż od dnia 1 stycznia 2011 r. uległy zmianie numery rachunków bankowych Starostwa Powiatowego w Suwałkach.
GODZINY PRACY URZĘDU
2008-05-26
Poniedziałek-Piątek w godz. od 7:30 do 15:30
Informacja
2008-05-26
Przewodniczący Rady Powiatu przyjmuje interesantów w sprawie skarg i wniosków w każdy czwartek w godz. 15:00 - 16:00 w pokoju nr 127 (I piętro)
zobacz wszystkie>>
Statystyki
Strony
  © Starostwo Powiatowe w Suwałkach  
Tworzenie Stron Intenetowych KANET.eu